מטען מצברים והוראות בטיחות

יש סוגים שונים של מטענים המיועדים למצברים, אך כללי הבטיחות פחות או יותר זהים בכל הדגמים. היכרות עם הכללים הללו מסייעת ללקוחות במגזר הפרטי, העסקי והתעשייתי ובכל מקרה תמיד כדאי לקרוא היטב את חוברת ההוראות שמגיעה יחד עם המטען. מטען מצברים מעוצב לשימוש בתוך מבנה מקורה או סגור והוא אינו מוגן מים. יש להרחיק אותו ממקומות רטובים ולהימנע מהשימוש בו כאשר יורד גשם. המטען מיועד לטעינה של סוגי מצברים מסוימים בלבד. את המידע על המצברים המתאימים ניתן לברר מראש, או לפני הטעינה ומתוך הנתונים המפורסמים על ידי היצרן.

ברמה הבסיסית, שימוש וטעינה של מצברים שאינם עולים בקנה אחד עם המאפיינים של המטענים עלולים  לגרום קצרים ופיצוצים. גם שימוש באביזרים לא מומלצים גורם לסיכון של קצר והתחשמלות. מטען מצברים בנוי לטעינה בשיטה מסוימת ורק בה יש להשתמש כדי להשיג יעילות מרבית. הוא מיועד למניעת טעינת יתר ואין להניח לידו חומרים דליקים, נייר, חומרים ספוגיים וכדומה. יש לוודא שפתחי האוורור של המטען אינם חסומים כדי למנוע התחממות ובמשך הטעינה הוא חייב להיות מונח באיזור ממוזג. בנוסף, יש לדאוג לכך שהמטען יהיה במצב כבוי לפני חיבור או ניתוק של המצבר. אין להשאיר את המטען בסביבת ילדים ותינוקות ללא השגחת מבוגר.

זהירות במהלך הטעינה

עד כה ציינו את הוראות הבטיחות הכלליות לשימוש במטען, אך האמת היא שיש להקדיש לא מעט תשומת לב לזהירות במהלך הטעינה עצמה. כאן מדובר על פעילות חשמלית מורכבת ומסוכנת שדורשת זהירות. לפני הטעינה כדאי קודם כל לנקות את המצבר באיזור הקטבים ולוודא זיהוי של פלוס ומינוס. חשוב להיזהר מפני היפוך קטבים בעת חיבור המטען, ולזכור כי בזמן הטעינה נפלטת מהמצבר תערובת גזים נפיצים. תערובת זו מבוססת על שילוב קטלני בין מימן וחמצן ולכן היא הופכת את הטעינה לפעולה ברמת סיכון גבוהה.

מומלץ לפתוח את פקקי המצבר בזמן הטעינה. יש לוודא את קיומם של מים מזוקקים לכיסוי הלוחות במספר מילימטרים לפחות, לוודא שאין מסביב משהו שעלול להיפגע מפליטת גזים ולהרחיק מהאיזור חום וניצוצות. הדלקת אש או סיגריה אסורה בהחלט בקרבת המצבר והמטען. במקרה של התחממות לרמה של מעל 60 מעלות, יש לנתק את הטעינה מיד. ניתוק מומלץ גם עם סימן לבעבוע במים, כאשר המים קופצים החוצה בצורה קיצונית וכאשר המצבר עצמו מתחמם.

חומצה שניתזת מהמצבר עלולה לגרום לצריבת העור ולכוויות. האלקטרוליט היא חומצה גופרתית מהולה במים מזוקקים, אך היא לא פחות מסוכנת מחומרים כימיים אחרים. במידה ובכל זאת נוצר מגע בין נתזים לבין העיניים, יש להחזיק את העיניים פתוחות תחת מים זורמים למשך רבע שעה. לאחר מכן ניתן להתייעץ עם רופא ולשמוע הנחיות נוספות להמשך טיפול פרטני.