מטען מצברים

כלל הרכבים עושים שימוש במצבר לשם פעולתם התקינה

פעולות שונות המבוצעות על ידי הרכב, כולל הדלקת אורות, הדלקת מזגן והתנעתו, דורשות מאתנו אנרגיה ראשונית לשם ביצוען. אנרגיה זו מגיעה ממצבר הרכב, אשר הינו מעין סוללה השולחת אנרגיה לחלקים שונים ברכב ומאפשרת את פעולתו התקינה. אחת לכמה שנים סוללה זו מתרוקנת, דבר המשפיע משמעותית על תפעול הרכב ודורש את טיפולנו המידי.

אז מה קורה כאשר המצבר מתרוקן ומה עלינו לעשות במצב זה?

  • ·         התרוקנות המצבר: בדומה לכל סוללה אחרת, גם מצבר הרכב עלול להתרוקן לאחר שעשינו בו שימוש רב. זהו תהליך בלתי נמנע המתרחש בכל רכב בשלב כזה או אחר, אולם הוא מושפע משמעותית מכמות השימוש שעשינו מצבר, כאשר ככל שאנו מבצעים פעולות רבות יותר ברכב מבלי  להפעיל את המנוע, כך המצבר עובד יותר ויגמר מוקדם יותר. לאחר שמצבר הרכב נגמר, לא נוכל לבצע בו פעולות בסיסיות, כאשר החשובה ביותר הינה התנעת הרכב, ולכן עלינו לפתור את הבעיה במהירות ולהגיע למוסך בהקדם בכדי להחליף את המצבר, אולם בכדי לעשות זאת עלינו למצוא דרך להתניע את הרכב עם מצבר ריק.
  • ·         התנעה באמצעות כבלים: התנעה באמצעות כבלים הינה שיטה המאפשרת לנו לחבר בעזרת כבלים ייעודיים את המצבר הריק שלנו למצבר מלא של רכב אחר. כאשר אנו עושים זאת, אנו בעצם יכולים לעשות שימוש במצבר המלא של הרכב  השני בכדי להזרים זרם דרך המצבר שלנו ולהתניע את רכבנו. פעולה זו הינה חד פעמית, ונצטרך לחזור עליה בכל פעם שנרצה להתניע את הרכב, כאשר היא אינה יעילה כמו התנעה באמצעות מצבר ועלולה לגרום גם היא לבעיות שונות ברכב, ולכן לאחר התנעתו בשיטה זו עלינו למהר ולהגיע למוסך.
  • ·         מטען מצברים: התנעת הרכב באמצעות כבלים מחייבת אותנו להיעזר ברכב אחר, וכן לסחוב ברכב כבלים באופן קבוע בכדי להיות ערוכים תמיד למצב בו מתרוקן מצבר הרכב. היות ואנו לא תמיד ערוכים למצב זה, או לא תמיד יכולים למצוא נהג אחר שיעזור לנו, אנו צריכים פתרון נוח ועצמאי יותר. מטען מצברים הינו מכשיר קטן, אשר ניתן לאחסן בנוחות רבה בכל רכב, ואשר מדמה את פעולתו של מצבר של רכב אחר. בעזרת מכשיר זה אנו יכולים להתניע את רכבנו בצורה עצמאית לחלוטין, גם כאשר המצבר שלנו מתרוקן, כך שלא נהיה תלויים בעזרתו של רכב אחר.
  • החלפת המצבר: בין אם עשינו שימוש במטען מצברים לשם התנעת הרכב או שנעזרנו ברכב אחר ובכבלים, הפעולות הינן זמניות בלבד, ועדיין עלינו להחליף את מצבר הרכב. החלפת המצבר מתבצעת במוסך, ורצוי לפנות למוסך מורשה לשם כך. עד החלפת המצבר, נצטרך להמשיך ולהתניע את הרכב באמצעים חלופיים אלו, אולם לאחר החלפת המצבר נוכל לחזור ולהשתמש ברכב כרגיל, כפי שעשינו בטרם נגמר המצבר.