מה כדאי לדעת על מטען מצברים?

מידע על מצברים יכול לשמש גם לבחירת מטענים ואביזרי עזר. מלבד בעלי מוסכים שמשתמשים בציוד מן הסוג הזה על בסיס קבוע, יש גם לא מעט לקוחות פרטיים שיכולים להיעזר בו. מעבר לכך, המטענים נפוצים בתחומים שונים של תעשייה, חקלאות, גיבוי, בטיחות, כלי שייט ועוד. השאלה היחידה היא מה ההבדל בין המטענים, או כיצד הבדלים מן הסוג הזה משפיעים על אופי הפעילות שלהם. לקוחות שאוספים את המידע הנדרש יכולים לבחור מטען יעיל וגם ליהנות ממנו לאורך שנים.

יש מגוון גדול של סוגי מצברים והיצע לא פחות משמעותי של מטענים. כל מצבר כמעט מגיע עם מטען ייעודי שמאפשר טיפול ותחזוקה. התכונות השונות של המטענים גם אמורות לסייע לטיפול בתנאי סביבה שונים. עם זאת, כדאי להתרכז במצברי עופרת היות והם הנפוצים ביותר. מבחינת מטענים מדובר בעיקר על שני סוגים: מטענים אנלוגיים ומטענים משולבי בקר אלקטרוני.

הבדלים בין סוגי המטענים

מטען מצברים אנלוגי נחשב ישן יותר וכיום הוא פחות שכיח במוסכים, מפעלים ואיזורי תעשייה. ברוב המטענים הללו יש אפשרות לקבוע מתח תואם למצבר, זרם טעינה התחלתי וזרם המשך עם ובלי טיימר. ישנו גם מפסק ייעודי אוטומטי של סיום טעינה מיידית. בנוסף, במטענים יש מעגלי הגנה בסיסיים. אלו מגנים מפני קצר, קוטביות הפוכה וחימום יתר. הטעינה במצברים מהסוג הזה איטית ביחס למטענים החדשים.

מטענים משולבי בקר אלקטרוני מומלצים יותר עבור לקוחות פרטיים, בעלי מוסכים ואנשים שמשתמשים בהם לעיתים קרובות, או באופן אינטנסיבי. יש מטענים משולבי בקר אלקטרוני עם אפשרות של שליטה ידנית, או מטענים אוטומטיים לחלוטין. חשוב לבדוק טרם הקנייה מה האפרג' של המצבר וכך לבחור מטען מתאים. רוב המטענים גם מסוגלים לקבל פידבק בזמן אמת מהמצבר, כדי לשנות פרמטרים בהתאם למצב. הפונקציה הזו של המטענים החדשים כוללת מעקב אחרי חימום והיא בהחלט מהווה יתרון בהשוואה לדגמים הישנים והמסורתיים.

הטעינה במטענים משולבי בקר אלקטרוני נעשית בפולסים. בזמן שאין פולס נמנע מעבר חום מהעופרת אל האלקטרוליט, בזכות היעלמות בועות הגזים המתפתחות סביב האלקטרודות. הבועות מגדילות את ההתנגדות החשמלית באותם איזורים והן עלולות להפריע לטעינה. העלמת הבועות חוסכת זמן לטעינת המצבר והיא גם מעלה את רמת הבטיחות.

בחירת מטען במסגרת התקציב

קל יותר לבחור מטען מצברים אם מגדירים מראש את מסגרת התקציב. הפרמטרים העיקריים המשפיעים על המחיר הם המפרט הטכני, היצרן, מתח הטעינה, זרם טעינה אפקטיבי, המשקל וההתאמה למצברים בגודל מסוים. אפשר לאסוף פרטים טכניים באתרי האינטרנט הרשמיים של היצרנים, או להגיע לחנויות ולראות מקרוב את ההבדל בין הדגמים השונים.

מטען הוא אמצעי חיוני לשימוש שוטף ונטול תקלות במצברים. יש לבחור מטען שמתאים לאופי המצבר ובעיקר לוודא שהוא מסוגל לעמוד בעומס.