עם מי מתייעצים לגבי רכישת כלים מוסך?

בעלי מוסכים צריכים להתייעץ עם אנשי מקצוע לפני רכישת כלי עבודה וציוד. הסיבה לכך היא שורה ארוכה של חידושים טכנולוגיים, המשפיעים על אופי ייצור הכלים וגם על שיטת העבודה עצמה. גם המכונאי המנוסה ביותר לא יכול להרשות לעצמו לקפוא על השמרים. עליו להכיר את הכלים החדשים על מנת להציע ללקוחותיו שירות מעולה. הוא יכול לצאת להתמחות אצל יצרני הרכב אחת לתקופה מסוימת, או פשוט להתייעץ עם גורם רלוונטי כדי למצוא ציוד שמתאים עבורו.

השאלה היא עם מי בעלי מוסכים יכולים להתייעץ טרם רכישת הציוד. היות והשאיפה היא לחסוך בהוצאות מבלי לוותר על איכות הכלים ועמידותם, בעלי מוסכים נדרשים להפעיל מערכת שיקולים מורכבת. קודם כל, כדאי להם לקבל שירותי ייעוץ מאדם אובייקטיבי. רק בצורה כזו הם יכולים לשמוע על חידושים בתחום של כלים מוסך מבלי לקחת סיכונים מיותרים. שנית, עליהם להגדיר מראש את סוג ההתמחות ואת מסגרת התקציב. סינון ראשוני בין כלי עבודה יסייע לבעלי מוסכים להתמקד ולאתר את הציוד האידיאלי.

הבדלים בין סוגי מוסכים
דרך נוספת לרכישת כלים מוסך היא לחלק את אנשי המקצוע בתחום של תיקונים ותחזוקת כלי רכב לשתי קבוצות עיקריות. קבוצה אחת כוללת מוסכים רב תחומיים והמאפיינים שלה הם מתן שירותים שונים עבור בעלי רכבים. במוסכים רב תחומיים יש מחלקות שונות העוסקות במתן שירותי תחזוקה מגוונים. השירותים הנפוצים הם למשל מכונאות, פחחות, צביעה, חשמל, זגגות, תיקון תקרים, טיפול במערכות מיזוג ואוורור וכן הלאה. אלו מוסכים שזקוקים לציוד כללי ולמעשה לכמה שיותר כלי עבודה מתקדמים.

קבוצה שנייה של מוסכים כוללת את אלו שבוחרים להתמחות במספר מקצועות בודדים בלבד. ההתמחות יכולה להיות בכל אחת מהמחלקות, אך היא מחייבת צבירת מיומנות, ידע וניסיון. כאן בעלי המוסכים בוחרים את הכלים והציוד שמתאים להם לפי אופי ההתמחות. הם יכולים לרכוש מטען מצברים ובוסטרים כדי להציע שירותי חשמל, או להסתפק בכלי עבודה לפחחות כגון פטיש פחחות, קלמרות מתיחה, סדן פחחות, כפות פחחות וכמובן מרססי צבע.

בחירת כלים לפי עבודות ותהליכי עבודה

בעלי מוסכים שרוצים להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי בחירת ציוד צריכים להציב את הבטיחות בראש סדר העדיפויות. עליהם להבין כיצד לבחור כלים לפי עבודות ותהליכי עבודה, תוך אספקת ציוד מגן לכלל המכונאים. בחירת כלים תתבצע בצורה הטובה ביותר בהתאם לסיכוני התהליך והעבודה. בין היתר, ההתייחסות היא לאיבר הגוף הטעון הגנה, לעבודות ותהליכים מסוכנים ולסוגי ציוד מגן אישי. לאחר בחירת הציוד ניתן להתאים עבורו קסדות, מגיני קרקפת, אטמי אוזניים, כפפות בידוד, משחות מגן לעור ועוד.

בחירת ציוד היא לא נושא פשוט עבור בעלי מוסכים. מומלץ להשקיע בו זמן ולהבין שהוא חשוב לתפעול השוטף של המוסך והעבודה.