טיפים לתחזוקה של קומפרסור

מדחס אוויר הוא מכשיר חיוני המשמש בענף המכונאות, הרכב, התחבורה, התעשייה, הניקוי ועוד. תפקידו לדחוס אוויר ולאפשר שחרור מבוקר לפי פקודה. המדחס בנוי מיחידת שאיבה ומיכל לחץ והוא מחייב הקפדה על הוראות תחזוקה וכללי בטיחות.

באמצעות תחזוקה נכונה ניתן להאריך את חיי המדחס, למנוע תקלות נפוצות ולחסוך בהוצאות. כללי התחזוקה מפורטים על ידי היצרן בחוברת ההוראות שמגיעה יחד עם המדחס. בנוסף, ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי כללי תחזוקה לדגם ספציפי. הדבר החשוב הוא לבצע תחזוקה עקבית ולהימנע ממצב של הזנחה.

כללי תחזוקה לכל סוג של מדחס אוויר
יש שלוש אפשרויות עיקריות לתחזוקה שוטפת של מדחס אוויר. במידה ומדובר על מדחס ללא וסת או לוכד לחות, התחזוקה היא מינימאלית והדגש היחיד הוא על כללי הבטיחות. לעומת זאת, מדחס אוויר שמגיע יחד עם פילטר או וסת מחייב ניקוי תקופתי. את הניקוי מבצעים באמצעות ריקון הקערה של לוכד הלחות. חשוב לנקות את הקערה ואת לוכד הלחות בכל פעם שהם מתמלאים מים. הניקוז הוא בדרך כלל על ידי לחיצה בתחתית לוכד הלחות, מה שמאפשר שחרור מסודר של המים.


במידה ומדובר על קומפרסור עם מיכל, יש לנקז אותו על ידי פתיחת השסתום שנמצא בתחתית. בפעולת התחזוקה הזו חשוב להקפיד שיש עדיין לחץ במיכל אבל שהמדחס עצמו יהיה כבוי. רצוי לרוקן את המיכל מחוץ למוסך, למפעל או לבית. המים המצטברים במיכל מכילים לעיתים גם חלודה ושמן והם פוגעים ברצפות. ריקון בחוץ ימנע את הנזקים של החלודה ויגן על הריצוף מפני חומרים כימיים.

במידה ומדחס האוויר מכיל שמן, יש לבדוק את גובה השמן באופן קבוע. אפשר לקרוא את הוראות היצרן ולוודא שעושים זאת בצורה נכונה. חלק מהמדחסים מגיעים עם עינית מזכוכית, דרכה ניתן לראות את גובה השמן. אחרים מגיעים עם מדיד חיצוני שאותו ניתן להוציא כדי לנגב, להכניס ולמדוד את הגובה. אסור בכל מקרה למלא את כל המדיד בפעם אחת. מומלץ להוסיף קצת שמן ולבדוק שוב ושוב על מנת למנוע הצפה.

איך שומרים על הבטיחות?
שמירה על הבטיחות מחייבת אתכם להיות עירניים לאופי העבודה של קומפרסור. מצד שני, אל תשכחו שמדובר על מכשיר עוצמתי עם רכיבים חשמליים ולחצי אוויר גבוהים.

לכל מכשיר בדגם חדש יש מתג הגנה עצמי שאמור לנתק את עבודת המדחס ברגע שהוא מתחמם. במצב כזה יש להמתין לקירור מלא ורק אז ללחוץ על מתג האיפוס כדי לחזור לעבודה. אם המדחס מתחיל להרעיש בצורה חריגה, יש להעביר אותו לבדיקה מכאנית יסודית. אל תקלו ראש ברעשים כי לפעמים החלפה פשוטה וזולה של גומיה שחוקה מונעת תיקון גדול ויקר. בכל מקרה, אל תזניחו את התחזוקה גם כדי למנוע הצטברות של ליקויי בטיחות.