ג'ק גיר ושימוש נכון במוסכים

 מתקני הרמה הידראוליים מהסוג של ג'ק גיר משמשים את כל סוגי המוסכים. הם מתאימים למוסכים שמציעים שירותי מכונאות כלליים, כמו גם למוסכים שבוחרים להתמחות בתחומים ספציפיים בלבד. בנוסף, ניתן למצוא מתקני הרמה יעילים מן הסוג הזה גם במכוני רישוי, דיאגנוסטיקה ופנצ'ריות. השימוש העיקרי במתקנים אלו הוא לתמיכה בגיר הרכב כאשר מורידים אותו לצרכי טיפול תקופתי או תיקון. התמיכה מתבצעת בהתאם לסוג תיבת ההילוכים והכלים מסוגלים להגיע לגובה של עד 2 מטר כשהם פתוחים. מבחינת עומס, יש דגמים מסוימים עם כושר הרמה של טון.


שימוש נכון במתקני הרמה הידראוליים תלוי בראש ובראשונה בהקפדה על כללי הבטיחות. יש להרחיק עובדים לא מורשים מאיזור העבודה במהלך הפעלת הכלי, להקפיד על תחזוקה תקופתית וניקיון וגם לשמור מפני נפילות והחלקות של תיבות הילוכים. כללי הבטיחות מחייבים התאמה של מתקני הרמה לגודל תיבת ההילוכים ולמשקלה. בנוסף, יש מתקנים הידראוליים שמגיעים עם ערכה לניקוז שמנים. ערכה בנפח של 20 ליטר מסופקת עם מתאם לג'ק והיא אידיאלית עבור חילוף מהיר וקל של שמנים. זו גם ערכה שמונעת את הצורך בפירוק מלא של מערכות הרכב לצורך טיפול בגיר.

השוואה בין מתקני הרמה
בעלי מוסכים שרוצים לרכוש מתקני הרמה לתיבות הילוכים יכולים להשוות בין דגמים שונים. את ההשוואה מבצעים על פי פרמטרים של דגם, עומס מרבי, גובה ובוכנה בודדת או כפולה. כושר הרמה של חצי טון נחשב גבוה והוא בדרך כלל מלווה ג'ק שמגיע לגובה מינימאלי של 830 מ"מ וגובה מקסימאלי של 2,000 מ"מ. המשקל של ג'ק כזה יהיה 80 ק"ג בקירוב והוא יחייב התאמה של סביבת עבודה בטיחותית.

יש אפשרות לשלב את מתקני ההרמה הייעודיים לתיבת הילוכים עם סטנד מנוע לעבודה מאומצת ולמנועים כבדים עד משקל 1,200 ק"ג. סטנד מנוע הוא בעל שני ראשים מסתובבים ומנגנון כוח עם 4 זרועות לכל ראש. הזרוע משמשת לתפיסת המנוע וניתן לשנות את המרחקים בין אחד לשני כדי להשיג אחיזה אופטימאלית. עם זאת, בחלק מהמוסכים מתמחים בטיפול בתיבות הילוכים בלבד ולכן מסתפקים ברכישת ג'ק גיר ולא במתקני הרמה נוספים.

טיפים לחיסכון בהוצאות
אפשר לחסוך בהוצאות גם כאשר רוכשים מתקני הרמה הידראוליים מתקדמים. כדי לעשות זאת יש להישאר עם אצבע על הדופק, להתעדכן לגבי מבצעים ולהכיר את ההבדלים בין היצרנים. מומלץ להיכנס לאתרי האינטרנט העוסקים בתחום, לערוך היכרות עם המחירון המקובל בתחום ולשמוע חוות דעת של לקוחות. אפשר גם לתאם פגישת ייעוץ לא מחייבת עם חברות שמספקות ציוד למוסכים ולקבל מהם הכוונה מדויקת.

רכישת ציוד מחייבת בעלי מוסכים להתחשב בשיקולים שונים. שיקולים אלו מלווים גם את תהליך הרכישה של כלי הרמה הידראוליים, אך בסופו של דבר מדובר בהשקעה משתלמת.