מדריך לבחירת ג'ק גיר ושימוש בטיחותי

 ג'ק גיר הוא כלי הרמה הידראולי שנמצא בכל מוסך. השימוש העיקרי בכלי הוא לצורך תמיכה בתיבת הילוכים של רכב, כאשר מורידים אותה על מנת לבצע טיפול תקופתי, לתקן תקלות ולזהות בעיות. הג'ק יכול להגיע לגובה של עד 1.9 מטר כשהוא פתוח והוא מסוגל להתמודד עם עומסים גבוהים במיוחד. יחד עם זאת, ההבדלים בין כלי הרמה הידראוליים מחייבים את בעלי המוסכים לבצע סקירה יסודית על מנת לחסוך בהוצאות. לא כל הכלים מציעים פונקציונאליות דומה וחלקם מיועדים לעבודות ספציפיות בלבד.


יש כמה פרמטרים שבהם ניתן להיעזר על מנת להשוות בין כלי הרמה הידראוליים. הפרמטר הראשון הוא כושר הרמה. זהו פרמטר שנמדד במונחים של קילוגרם. כלי בסיסי ירים עד 300 ק"ג, לעומת כלים חזקים במיוחד שמסוגלים להרים 500 ק"ג ומעלה. כושר הרמה יקבע את אופי הטיפול בתיבת הילוכים וגם את רמת הבטיחות עבור העובדים. הפרמטר השני שאליו חשוב להתייחס הוא מינימום גובה ומקסימום גובה. כאמור כל ג'ק יכול להגיע לגובה שונה. הגובה המקסימאלי צריך להתאים לליפטים ולמתקני הרמה במוסך, בעוד הגובה המינימאלי נדרש להיות גמיש. בנוסף, אפשר לבחור כלי עבודה לפי פרמטרים כמו מהלך פיסטון ומשקל כללי.

למה חשוב לבחור כלי הרמה באישור מכון התקנים הישראלי?

כלי הרמה שנמצאים בשימוש קבוע של מוסכים, מכוני רישוי ופנצ'ריות נדרשים להחזיק באישור של מכון התקנים הישראלי. אפשר לבדוק האם לכלי הרמה יש אישור כזה באמצעות המפרט הטכני והנתונים המפורסמים על ידי היצרן. אישור של מכון התקנים הישראלי מעיד על כך שהכלי עבר מבחני בקרת איכות. מבחנים מן הסוג הזה מבוצעים במעבדה והם מעידים על איכות חומרי הגלם והמוצר.

ג'ק גיר באישור של מכון התקנים הישראלי עשוי להיות יקר יותר בהשוואה לכלי הרמה הידראוליים אחרים, אך הוא בהחלט שווה את ההשקעה. בעלי מוסכים ומכוני רישוי לא יכולים להרשות לעצמם להשתמש בכלי הרמה הידראוליים לא בטיחותיים.

בחירת ג'ק בהתאם לסוג הגיר

יש מערכות הרמה שמיועדות לתיבות הלוכים ידניות בלבד, מערכות לתיבות הילוכים אוטומטיות ומערכות לתיבות רובוטיות. לחילופין, בעלי מוסך יכולים לבחור האם הם רוצים לקנות ג'ק שמתאים לכל סוגי התיבות. אלו הכלים ההידראוליים שמשמשים להרמה במוסכים כלליים. הבחירה של ג'ק בהתאם לסוג הגיר אמורה להקל על עובדי המוסך ולמנוע תקלות נפוצות. מצד שני, כדאי להגדיר את אופי העבודה על הגיר עוד לפני שבוחרים ג'ק. כך ניתן לשלב את הג'ק עם שאר הציוד המשמש להרמה.

השימוש בכלי הרמה הידראוליים מחייב את בעלי המוסך ואת העובדים להקפיד על הוראות הבטיחות המחמירות ביותר. כך ניתן לפרק את תיבת ההילוכים מהרכב בקלות, להעביר אותה לסביבת עבודה נוחה ולאחר מכן להשתמש בג'ק כדי להחזיר ולהרכיב אותה למקום.