השוואה בין מטעני מצברים לרכב

בעל מוסך המעוניין לרכוש מטען מצברים לרכב נתקל לעיתים קרובות בשורה ארוכה של דילמות והתלבטויות. בשלב הראשון עליו לזהות את המטען העולה בקנה אחד עם הדרישות שלו. לא כל המטענים מתאימים לפעילות רצופה במוסך מורשה, ולפעמים יש צורך בהשקעה כלכלית גדולה על מנת להשיג את המטרה. בשלב השני נדרשת הבחנה בין מטען המתאים לסקטור הפרטי ולשימוש עצמאי לבין מטען מקצועי יותר. ההבדלים בין המטענים באים לידי ביטוי ביכולת הביצוע שלהם, במפרט הטכני וגם במערכת הבקרה.

 

המטרה העיקרית של כל המטענים היא לטעון ולשמור על מצברי רכב שנמצאים בשימוש מעט. חלק מהמטענים משמשים גם לטעינת מצברים הנמצאים במצב של פריקה מוחלטת. מצברים הם רכיב יקר ולכן כדאי לשמור על ההשקעה בעזרת אמצעי יעיל כמו מטען. יתרה על כך, המטען תורם לשמירה על איכות הסביבה ומהווה חלק חשוב מאוד במערכת האקולוגית. זו הסיבה לכך שמוסכים ממליצים על שימוש במטענים איכותיים בלבד.

 

מהו מטען חכם?

מטען חכם מאפשרים התקנה לרכב וחיבור באופן קבוע למצבר. מטענים אלו נחשבים לפתרון נוח, על אף המחיר היקר שלהם. מנגד, מטענים רגילים  מספקים למצבר זרם נמוך במתח טעינה גבוה ממתח המצבר הנומינאלי. המשמעות היא מילוי איטי של המצבר אשר היה בעבר חלק מטכניקה ייחודית ומתקדמת. עם זאת, כיום כבר יודעים כיצד להשתמש בטכנולוגיה חדשנית על מנת לייצר מטענים חכמים וחסכוניים. המטען הרגיל מוזן ממאגר מים שנמצא גבוה יותר מהמצבר, המשמש במקרה הזה בתור בריכה, בעוד המילוי הוא באמצעות זרזיף דק. המטען הזה נחוץ כדי לשמור על מצבר העומד ללא פעולה במשך זמן. כל מצבר נוטה להתנוון ללא פעילות והתפקיד של המטען הוא לשמור עליו ברמה הנדרשת של החיוניות.

 

החיסרון של מטען מצברים רגיל הוא המשך פעולה גם לאחר שהמצבר מתמלא. מצברים אלו עלולים ליצור בעיות מגוונות ולכן יש צורך בטיימר המפעיל את הטעינה למשך דקות קצובות בלבד. המטען החכם בודק את מצב המצבר בכל רגע נתון. הוא מתמקד בהעמסה רגעית ומעלה את מתח הטעינה בהדרגה. מטען מצברים חכם מפסיק את הטעינה בזמן ויודע לעבור באופן אוטומטי למצב של ספיגה בלבד. במצב כזה המצבר ממשיך לנוח, על אף שהוא נמצא תחת מתח הטעינה המרבי ובזרם מאוד נמוך. במצב של שימור מספק המטען זרמים בודדים ונמוכים של זרם גבוה, רק על מנת לשמור על המצבר ולמנוע את הפריקה המוחלטת שלו. במטענים חכמים חדשים נוספו תכונות של מצבי רענון למצברים ישנים, עליית מתח ועוד.

 

בחירת מטען מצברים

לקוח המעוניין לרכוש מטען יכול להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי הפתרון הרלוונטי עבורו. לא תמיד יש צורך ברכישה של מטען חכם בעלות גבוהה, ולפעמים דווקא המטען המסורתי עונה על הציפיות בצורה אופטימאלית. ברמה הטכנית מומלץ לבדוק ולהשוות בין המטענים לפי נתוני וולט, זרם, אמפר, אריזה, נוחות תפעול וכמובן ביצועים.

 

לסיכום, מטען מהווה חלק חשוב בהפעלת מצברים ויש לו תפקיד ייחודי. נצלו את היכולות והתכונות של המטענים המתקדמים ובדקו כיצד ניתן לשלב אותם במערכת הרכב או בארגז הכלים של המוסך.