כיצד בוחרים ליפט למוסכים?

מהו המכשיר החשוב ביותר שצריך להיות בתוך מוסך מקצועי? כמובן שיש שורה ארוכה מאד של כלים ופריטים שונים, שכל טכנאי רכב ירכוש וידאג שיהיו אצלו בהישג יד. אולם, נראה שיש ציוד מסוג אחד, שתמיד משותף לכל המוסכים, ושבלעדיו פשוט אי אפשר לעבוד. מדובר כמובן על הליפט. מהו ליפט? מדובר על מתקן הרמה מיוחד, אשר בכוחו לבצע הרמה מלאה לרכב מעל פני הקרקע. מדוע יש בכלל צורך בפריט זה? משום שבעזרת ליפט, יכול טכנאי הרכב לגשת לקרביים של הרכב מהחלק התחתון שלו. במצב רגיל, לטכנאי הרכב קשה לגשת לחלק התחתון של הרכב, ומשם לקבל גישה נוחה לחלקים רבים ברכב. בעזרת הליפט לעומת זאת, הגישה היא הרבה יותר נוחה, וכך אפשר לבצע טיפולים מתקדמים לרכב. מדובר גם על טיפולים כגון כיוונון גלגלים, שקל יותר לבצע כאשר הרכב נמצא באוויר.

 

על התכנון של הליפט

בבואכם לבחור ליפט למוסכים מקצועיים, יש כמה פרמטרים אשר חשוב מאד להתייחס אליהם. הפרמטר הראשון והקריטי ביותר, הוא יכולת ההעמסה המקסימלית של המתקן. יש מתקני ליפט עם יכולת העמסה מקסימלית לרכבים של עד כ3 טון. ליפטים אלו יכולים להתאים למוסכים שמתמחים אך ורק ברכבים פרטיים ותו לא. לעומת זאת, ישנם מתקנים אחרים, עם יכולת העמסה משמעותית יותר. כך למשל, ישנם מתקנים עם יכולת העמסה של יותר מ6 טון, ואז מדובר על ליפטים שיכולים גם להתאים להעמסה של כלי רכב מסחריים במידת הצורך. כמובן שיש להתחשב בכך, כשאתם מתכננים את המוסך שלכם, וחושבים מי יהיו הלקוחות העתידיים שלכם. כמובן שיש גם ליפטים עם יכולת העמסה של רכבים מעל 50 טון - ואז מדובר על רכבי ענק ועל מוסכים ייעודיים.

 

בבואכם לבחור ליפט, שימו לב לעוד פרמטר חשוב - יכולת השליטה עליו. בעבר, הליפטים פעלו כולם על מנגנונים הידראוליים שונים של לחץ אוויר. כיום לעומת זאת, יש אפשרות לבחור בליפט עם מנגנון בקרה אלחוטי וחשמלי, שמאפשר שליטה הרבה יותר נוחה. עם זאת, מקומם של הליפטים ההידראוליים איננו נפקד ועדיין עושים בהם שימוש נרחב יחסית. שימו לב שבכל מקרה, בבואכם לבחור את הליפט, אזי הוא חייב לכלול מנגנון בלימה בחירום כולל הורדה מהירה בחירום, במידה ומדובר על סכנת נפילה.

 

מהיכן רוכשים את הליפט?

לא פעם עולה השאלה החשובה, בדבר המקור שממנו נרכוש את הליפט. יש כיום מספר בתי עסק שונים בישראל, שמאפשרים לכם לקנות ליפט מקצועי ואיכותי דרכם. שימו לב שאתם פונים תמיד לחנות אשר מתמחה באספקה של מוצרים עבור מוסכים, וכך תוכלו לדעת שאתם בוחרים את הליפט שיתאים למוסך שלכם. אל תשכחו להתייעץ עם אנשי המקצוע, ולהסביר לכם מיהו קהל היעד של המוסך שלכם - בכדי שתקבלו את המענה המתאים  ותקבלו תמורה מלאה למחיר.