סוגי כלי עבודה למוסך

מוסך ברמה גבוהה זקוק לכלי עבודה איכותיים ומשובחים שיאפשרו לו לממש את הפוטנציאל העומד לרשותו. המטרה החשובה ביותר של המוסך היא לספק שירותי תיקון וטיפול שוטף בכלי רכב שונים. ככל שהמוסך מאובזר ומציוד בכלים טובים, כך ניתן להרחיב את תחום הפעילות ולפנות אל לקוחות חדשים. בנוסף, הציוד העומד לרשות המוסך מגדיר את תחום הפעילות שלו. יש מוסכים קטנים העוסקים בטיפול כללי של כל מכלולי הרכב, לעומת מוסכים לתיקון מכלולים מסוימים מהסוג של חשמל, פחחות, קירור, פליטה ועוד. המוסך חייב להגדיר את תחום העיסוק עוד טרם רכישה הכלים והציוד.

 

החשיבות של כלי עבודה איכותיים תקפה הן במוסכים מורשים והן במוסכים מרכזיים או מוסכי יבואן. הכלים הם אלו שמגדירים את עבודת המוסך ומבדילים אותו מבתי מלאכה אחרים. ציוד של מכונאי הוא חלק בלתי נפרד מהעבודה שלו. ללא ציוד כזה לא ניתן לטפל ברכבים או להשיג את מטרת התיקון. הציוד קובע את הרמה המקצועית של המוסכים ולעיתים קרובות ניתן להתרשם ממנו על מנת לקבל חוות דעת על המיומנות של המכונאים.

 

בחירת ציוד עבודה על פי קטגוריות

הקטגוריה העיקרית של כלי עבודה למוסך מתייחסת אל ציוד בסיסי כגון מיזוג אוויר לרכב, גשר תומך למנוע, ציוד סיכה וציוד דיאגנוסטיקה. יש מוסכים המשלבים במהלך העבודה גם שימוש בכלים כמו מכווץ בולמים, רתכות, מאווררים תעשייתיים וידיות מומנט. במקביל, אי אפשר לדבר על ציוד למוסך מבלי להזכיר עגלות כלים עם מגירות ונגישות פשוטה ונוחה. עגלות כלים נשמרות בתוך המוסך והיתרון שלהם בא לידי ביטוי בדינאמיות. אפשר להשתמש בעגלות לצורך ביצוע פעולות פשוטות או מורכבות בעת ובעונה אחת. העגלות מכילות את הציוד עבור המוסך וקובעות את יעילות עבודת המכונאי.

 

בכל הנוגע לנושא של ציוד משלים, כלים למוסך כוללים משחות ידיים, תרסיסים, מיטות מוסך, פנסי מוסך וסטים שונים של עבודה רציפה. מי שמעדיף לשים דגש על כלים ידניים יצטרך לרכוש סט בוקסות, סט מפתחות רינג, סט מקדחים, סט מברגים, סט ביטים, מלחצי שולחן, כלי מדידה וגם מברזים ומחרוקות. הציוד הדרוש עבור הקטגוריה של כלים חשמליים הוא מברגות, משחזות, מסורים, מקדחות, מלטשות, כבלים חשמליים, מכונות שטיפה בלחץ, שואבי אבק תעשייתיים וגנרטורים. רצוי לציין באותה נשימה גם את כלי העבודה ההידראוליים: מכבשים, בודי ג'ק, מנופי קרן וכדומה.

 

הגדרת סדר עדיפויות טרם רכישת כלים

בשנים האחרונות החלו מוסכים רבים להשתמש בציוד הכולל כלי עבודה פנאומטיים. זהו ציוד משובח ברמה גבוהה עם יתרונות ייחודיים, אותם ניתן לזהות בעיקר בכלים כגון פטישי אוויר, מקדחות אוויר, משחזות אוויר ומרססי צבע. יחד עם זאת, כלים פנאומטיים נחשבים לציוד מתקדם ולכן הם פחות נפוצים מכלים ידניים, חשמליים או הידראוליים. את הכלים הללו נהוג למצוא בעיקר במוסכים מורשים או במוסכים המתמחים בפחחות וצבע.

 

בעל מוסך המעוניין להחזיק בציוד מתקדם צריך לערוך רשימה של סדרי עדיפויות. אי אפשר לבצע השקעה חד פעמית ולרכוש את כל סוגי הציוד, ולכן ההמלצה העיקרית היא להתאזר בסבלנות. בדקו אילו כלים רלוונטיים לעבודה מיידית והמשיכו לשדרג את המוסך תוך כדי תנועה.